در بعضی از کشورها، مراسم عروسی سلطنتی لباس های ساده و سنتی با توری کم و یا اکسسوارهای ساده است. سایر عروس های سلطنتی با رنگ لباس های روشن و گلدوزی شده، عروسی خود را جشن می گیرند که برخی از آنها با سنگهای قیمتی بزرگ تزئین شده اند. در این گزارش لباس های مشهورترین عروسهای سلطنتی در روز عروسی شان را از سراسر جهان گردآورده ایم:

۱. عروسی لِیدی گابریلا ویندزور لباس عروسی خانم گابریلا توسط لوئیزا پیکارا طراح ایتالیایی طراحی شد. گابریلا در سال ۲۰۱۹ با توماس کینگستون ازدواج کرد. گابریلا ویندزور دختر پرنس مایکل کنت پسر عموی ملکه انگلیس است.

 

۲. سوتیدا ملکه تایلند سوتیدا تیدجای ملکه کنونی تایلند و ژنرال و معاون فرمانده گارد محافظ پادشاه تایلند است. او سال‌ها شریک زندگی پادشاه تایلند و اکنون چهارمین همسر واجیرالونگکورن پادشاه تایلند است. سوتیدا پیش از‌آن مهماندار خطوط هوایی تایلند بوده‌است. پادشاه تایلند سپس در سال ۲۰۱۶ به ملکه سوتیدا درجه ژنرالی در ارتش را داد.

 

۳. شاهزاده خانم آیاکو ژاپنی ایاکو موریا از ژاپن در مراسم ازدواج خود، کیمونو قرمز با آستین بلند و پشمی و لباس قهوه ای ناگا باکاما  Naga-bakama که دامن دو تکه ای است پوشیده بود. او با یک کارمند حمل و نقل ازدواج کرد و برای این ازدواج از موقعیت سلطنتی خود کناره گیری نمود.

 

۴. پرنسس انگلیسی، یوجینی

یوجین ۲۸ ساله فرزند شاهزاده اندرو، سومین فرزند ملکه الیزابت و شاهزاده فیلیپ است.

 

۵. جشن ازدواج دوشس ساسکس مگان مارکل مگان در مراسم عروسی خود با پرنس هری، لباسی را که توسط کلر وایت طراحی شده بود پوشید. پرنس هری و مگان مارکل در ۱۹ ماه مه ۲۰۱۸ در کلیسای سنت جورج در قلعه ویندزور ازدواج کردند.

 

۶. پرنسس آریانا ماکون شاهزاده پرنسس آریانا ماکون با شاهزاده جوئل مک کانن از اتیوپی ازدواج کرد و لباس لازارو را که توسط شیریل لوفتون طراح لباس میشل اوباماطراحی شده بود را پوشید. شاهزاده خانم اتیوپیایی آریانا در سال ۲۰۱۷ عروسی خود را در واشنگتن دی سی جشن گرفت.

 

۷. پرنسس کلر از آلمان پرنسس کلر از لوکزامبورگ، محقق زیست شناسی آلمانی ، در سال ۲۰۱۳ با پرنس فلیکس ازدواج کرد.

 

۸. سوفیا پرنسس سوئدی پرنس کارل فیلیپ، پرنس سوئد در سال ۲۰۱۵ با پرنسس سوفیا ازدواج کرد.

 

۹. پرنسس دایانگکو از برونئی دایانگکو رجب آتول در سال ۲۰۱۵ با شاهزاده عبدالمالک در کاخ ایمان نورول در بندر سری‌بگاوان ازدواج کرد. لباس عروس با سنگهای قیمتی تهیه شده بود و عروس دسته ای از سنگهای قیمتی را به دست گرفت.

 

۱۰. کیت میدلتون دوشس کمبریج بیش از یک میلیارد نفر شاهد پخش زنده مراسم ازدواج کیت میدلتون و شاهزاده ویلیام در لباسی با طراحی الکساندر ماکوین بودند. این زوج در سال ۲۰۱۱ میلادی ازدواج کردند و در حال حاضر سه فرزند به نامهای جرج، شارلوت و لوئیس دارند.

 

۱۱. ملکه بوتان، ملکه جتسون پیما جتسون پما ملکه همسر پادشاه کشور بوتان، در سال ۲۰۱۱ در یک مراسم عروسی سنّتی بودایی با جیگمی خسار نامگیال وانگچوک در بوخانا پایتخت قدیمی بوتان ازدواج کرد.

 

۱۲. پرنسس نور بنت عاصم از اردن پرنسس نور بنت عاصم  با لباس عروس گلدوزی شده در جشن ازدواجش با پرنس حمزه بن حسین در سال ۲۰۰۳ دیده می شود. آن دو در سال ۲۰۰۹ از هم جدا شدند و ازدواج مجدد کردند.

 

۱۳. لالا سلما، پرنسس مراکش شاهزاده خانم لالا سلما قبل از کسب عنوان پرنسسی به عنوان مهندس کار می کرد، او پس از ازدواج با محمدششم تقریباً سنّت های سلطنتی مغرب را زیر پا گذاشت، و در رسانه های این کشور حضور پررنگی پیدا کرد.

 

۱۴. کارابو موتسینینگ، ملکه لسوتو کارابو  در سال ۲۰۰۰ میلادی با یسیتی سوم، پادشاه لسوتو ازدواج کرد.

 

۱۵. پرنسس سایاکو کورودو ژاپن پرنسس سایاکو که قبلاً به عنوان پرنسس نوری شناخته می شد در سال ۲۰۰۵ با یوشیکی کورودوازدواج کرد. از آنجا که همسرش کورودو یک شهروند معمولی بود، سایاکو مجبور شد از لقب پرنسسی خود دست کشیده و به طور رسمی، دیگر عضوی از امپراطوری ژاپن محسوب نمی شود. وی تنها دختر امپراطور اکی هیتو و امپراطریس میچیکو ژاپن است.

 

مدل لباس عروس های سلطنتی